Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií MěÚ Rychnov nad Kněžnou, Internet
hash tag #rychnovskezrcadlo #rozvojmesta
03.06.2019 09:50

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 1386x

Hodnocení

V Rychnově nad Kněžnou v současné době probíhá proces změny územního plánu č. 2 (ÚP) a směřuje k veřejnému projednávání, které by se mělo konat nejpozději teď v červnu. Obyvatelé města připomínkovali několik oblastí - vedle železniční stanice Lipovka také prostor nad Billou, pro který nechalo město zpracovat územní studii. Tu ovšem nikdo s obyvateli sídliště dosud neprojednal.
"Pro lokalitu nad Billou, vymezenou územním plánem jako zastavitelná plocha Z.rk36, obdržel úřad územního plánování několik podnětů občanů města ke změně funkčního využití plochy. Požadavek na jejich prověření a na zpracování územní studie pro zastavitelnou plochu Z.rk36 byl zapracován do Návrhu zadání změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou. Návrh zadání změny ÚP byl projednáván s veřejností i dotčenými orgány na podzim 2017, upravené zadání po projednání bylo diskutováno na jednání zastupitelského klubu dne 6. 12. 2017 a dále pak na veřejném zasedání zastupitelstva dne 11. 12. 2017, kde bylo zadání schváleno. Zastupitelé schválili zároveň usnesením č.109/2017 pořízení územního plánu s prvky regulačního plánu dle §43 odst.3 novely stavebního zákona s platností od 1. 1. 2018,“ okomentovala situaci okolo zadání změn územního plánu úřednice Jana Linhartová.

Veřejná diskuze se nekonala, investor s obchodním parkem již počítá

Podle obyvatel sídliště ale žádná veřejná diskuze neproběhla. "Na silnici dva kruháky a na louce jak činžáky, tak i obchodní centrum s další lékárnou. Obchodní centrum zhorší dopravní situaci v celé lokalitě! Naopak jako dobrý nápad hodnotíme parkovací dům a vodní plochu. Jenže opět je to o nás, bez nás! To nestojíme vedení města za to, aby se nás zeptali, aby uspořádali nějaký diskuzní panel, kde by se obyvatelé sídliště mohli vyjádřit?“ napsali na sociální síť autoři stránky Žijeme na Mírové.
V příspěvcích se objevila i poznámka o tom, že obyvatelům chybí vzrostlá zeleň, podle jedné z variant studie totiž přibude jen asi 25 stromů. "Na celém sídlišti nenarazíte na prostor parkového typu, jediné vzrostlé stromy jsou pod kotelnou, část z nich ale půjde k zemi kvůli výstavbě městského bytového domu,“ píše se na stránce Žijeme na Mírové.
Na existenci územní studie upozornila na podzim loňského roku právě stránka Žijeme na Mírové. "Vážení obyvatelé našeho sídliště, už je to tady! Radnice zveřejnila územní studii sídliště Mírová, jak by mohla vypadat louka na Billou,“ píše se v jednom z příspěvků.
"Výstupy z územní studie lokality Z.rk.36 byly zohledněny v Návrhu změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou, který byl, včetně předmětné územní studie, projednán v termínu 1. 10. 2018-6. 12. 2018 s dotčenými orgány, krajským úřadem a sousedními obcemi, a dne 1.10.2018 byl doručen veřejnosti veřejnou vyhláškou s možností uplatnění připomínek do 15.11.2018,“ uvedla Linhartová.
Připomínek ke změně ÚP od obyvatel přišlo celkem osm. Tu, která se týká právě lokality Z.rk36 nad Billou a která požaduje ve stručnosti změnit plochu pro obchodní centrum na plochu pro realizaci parku či bytových domů, podepsalo 411 lidí.
Bez ohledu na skutečnost, že změny ÚP zatím nebyly schváleny a není jisté, že bude v lokalitě nad Billou možné stavět komerční stavby, tak majitel investorské firmy Traxial o projektu v Rychnově nad Kněžnou informuje v letáku své další společnosti ZDR Investments (v rámci portfolia investičního fondu) a láká na kapitálové zhodnocení financí potenciálních klientů s výnosem 5-7 % p.a.
V letáku jsou vyjmenované všechny významné retailové řetězce včetně těch, které už ve městě působí (Pepco, Deichmann, Teta, DM). Některé z nich na území města naleznete dokonce vícekrát (Penny, 2x), Dr. Max (3x), Planeo (2x).
Je tak otázkou, zda zbývající prodejci jako Kik, Jysk či Jena nemají šanci získat prodejní prostory na jiném místě v Rychnově nad Kněžnou. Podle MfDnes se od projektu obchodního parku developera Traxial mají někteří možní nájemníci již distancovat. Autor článku, který vyšel v únoru tohoto roku, konkrétně jmenoval obchod s textilem Kik.
"V tuto chvíli je projekt výstavby nového obchodního parku zastaven a nijak se nerozvíjí. Pokud bude obnoven a akceptován i místními obyvateli, rádi se k němu opět připojíme. Je ale také možné, že budeme osloveni jiným pronajímatelem a prodejnu v Rychnově nad Kněžnou budeme řešit zcela jinak,“ uvedl pro MfDnes mediální zástupce firmy Jakub Koutek.
V Rychnově nad Kněžnou v současné době dosahuje zastavěná plocha obchodů a marketů vysoké hodnoty 26.273 metrů čtverečních. Do této hodnoty jsou započteny obchodní zóny na sídlišti Mírová, v Havlíčkově, Štemberkově a Jiráskově ulici a vybrané prodejny na Starém náměstí.
Podle portálu Česko v datech je evropský průměr prodejní plochy přibližně 280 m2 na 1.000 obyvatel, v Praze tato hodnota vychází na necelých 700 m2. Při sečtení plochy pouze potravinářských řetězců (Tesco, Kaufland, Penny, Billa, Lidl, Qanto), působících v Rychnově nad Kněžnou, se dostaneme na hodnotu přibližně 16.000 m2, město Rychnov nad Kněžnou má 11.000 obyvatel - v přepočtu to znamená extrémně vysokou hodnotu prodejní plochy 1.462 m2 na 1.000 obyvatel.

Studie rozvoje sídliště? Je vůbec k něčemu?

Největší sídliště ve městě se bude dále rozšiřovat. Má se tak stát na základě dvou samostatných územních studií. Existuje však koncepční architektonická studie pro celou oblast sídliště Mírová, a dále směrem k Dlouhé Vsi a směrem k Javornici? Ne, radnice žádnou studii celé této rozvojové oblasti nemá.
Pokud dojde k výstavbě přibližně 415 nových bytů na Javornické a asi 250 nových bytů nad Billou, pak by to znamenalo v nejbližších letech nárůst počtu obyvatel o 1.000 až 1.500. Pak je ale třeba také počítat s novými objekty pro občanskou vybavenost jako jsou mateřská školka, základní škola, parkoviště, veřejná doprava, parky či sportoviště.
Na dotaz k územní studii radnice reaguje tak, že jen připomíná existenci územní studie plochy Z.rk36 nad Billou. Její podoba už je neveřejná, úředníci ji nechali stáhnout z webu města. Obyvatelům města jde ale o to, jak skloubit všechny výhledové projekty a zlepšit dosavadní stav na sídlišti pro jeho obyvatele s perspektivou na mnoho desítek let dopředu. Na to, jak se zdá, ale město odpověď nemá!


Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Rodinný festival poprvé v zámeckém parku i ve městě
Bývalí vs. současní studenti GFMP
Na fotbalový pažit míří stará garda pražských Bohemians s Antonínem Panenkou. Předcházet bude sportovní den pro všechny
Zahájení letních výstav v Orlické galerii
Jiří Grygar představil pohledy do nebe
Na vědecký čtvrtek v synagoze míří astronom Grygar. Bude to ale již v úterý
Buďte tu pro ostatní - darujte krev - podělte se o život!
Dalo se to čekat. Cestující bez rozmyslu vstupují ze zastávky na červenou přímo do vozovky
Autobusové nádraží Na Sboře osiřelo, autobusy od neděle jezdí jinudy
Pod budoucím parkovištěm nalezli archeologové studnu a kachlová kamna
Policisté už nebudou v zimě mrznout a za deště budou v suchu. Zrekonstruovanou budovu otevřel policejní prezident
Nemocnice uspěla s žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, obdrží doplatek za poskytnutou zdravotní péči ve výši 7 milionů
Předjížděcí manévr řidiči nevyšel. K zemi padly dva vzrostlé stromy a osvětlení cyklostezky
Na střechách zámku vymění neuvěřitelných 40 kilometrů latí
PrádlomatKiosek u obchodního domu
Čtyři tisíce lidí. O tolik se možná rozroste bývalé okresní město
Co bude s budovou bývalé pojišťovny? Vzniknou tam byty či zůstanou kanceláře?
Z nateklého prstu sundávali prstýnek
Hejtman Štěpán představil vicepremiérovi plány modernizace rychnovské nemocnice
Krajská rada se setkala se starosty Rychnovska
Před budovou soudu tiše protestovali za nezávislou justici v Česku
S bavorákem poničil masivní zábradlí
Muzeum zve na výstavu o krajce, patchworku a stolování. Vernisáž již dnes odpoledne
Spartanská odysea pro dobrou věc!
Sportovní legendy otevřely opravený atletický ovál stadionu
Proč hořelo auto odstavené po nehodě? Zloději chtěli zahladit stopy po krádeži hudební aparatury
Přijďte si otestovat své zdraví na Den zdraví s rychnovskou nemocnicí
Nejprve dopravní kolize, o pár hodin později požár
Porod císařským řezem v rychnovské porodnici
Zápis předškoláků

Sto litrů po kapkách. Zahradníci ve městě chrání stromky proti suchu vodními vaky
25.06.2019 | 11:16 | ČRo

Náhrdelníku Chrudimky přibude další článek
24.06.2019 | 11:26 | Fletch

Nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Vysokého Mýta
24.06.2019 | 10:01 | Orlický.net

Nezvyklý materiál pod dlažbu. Zuby místo štěrku?
21.06.2019 | 10:05 | Policie ČR

Na Rozkoši se převrátila plachetnice. Člověka na břeh dostali kanoisti, plachetnici do přístavu odvlekli hasiči
21.06.2019 | 07:20 | HZS

Pardubická nemocnice má dvě nová pracoviště
20.06.2019 | 11:26 | Fletch

Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný společenský dům. Až do neděle probíhá den otevřených dveří
20.06.2019 | 07:06 | (rup)

Pardubický pivovar změnil majitele. Ovládl ho Staropramen
19.06.2019 | 20:55 | TV Pardubice

Na tvrz Hanička přivezli repliku střílny. Váží víc než 5 tun
19.06.2019 | 11:13 | Orlický.net

Kobyla ve stáji upadla a nemohla se postavit. Na nohy jí pomohli přivolaní hasiči
18.06.2019 | 17:55 | (rup)

Na přihlášení stavby roku už zbývají jen dva týdny
18.06.2019 | 11:32 | Pardubický kraj

Hasiči zachraňují ze střech domácí mazlíčky. V okapech za posledních několik dní uvízl kocour i středně velký pes
17.06.2019 | 10:24 | (rup)

Starostové se snaží získat do svých obcí více zubařů. V Solnici začne provoz nové ordinace už v červenci
17.06.2019 | 07:00 | Orlická TV

Být policistou je výzvou i šancí
16.06.2019 | 11:08 | Policie ČR

Děti z mateřinky byly z chemických pokusů nadšené
14.06.2019 | 10:58 | Pardubický krajzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Rodinný festival poprvé v zámeckém parku i ve městě
Bývalí vs. současní studenti GFMP
Na fotbalový pažit míří stará garda pražských Bohemians s Antonínem Panenkou. Předcházet bude sportovní den pro všechny
Zahájení letních výstav v Orlické galerii
Ústí nad Orlicí
Potřetí běželi olympijský běh
Konal se 66. Český videosalon
Bubeníci se podruhé předvedli na Kociánce
Ocenili dárce krve za 80 bezplatných odběrů
Žamberk
Přísahali republice
Město Žamberk přivítalo delegaci z amerického Rice Lake
Běh naděje 2019 v Žamberku opět i zámeckým parkem!
Kraj za poslední roky napumpoval do Albertina desítky milionů korun
Lanškroun
REGIONEM ORLICKA – závod, ze kterého vzešly hvězdy světové cyklistiky
Ve studni u rodinného domu nalezli německé ruční granáty. Na místě zasahovali pyrotechnici
Děti z mateřinky byly z chemických pokusů nadšené
Práce na cyklostezce, která spojí Lanškroun se Žichlínkem, budou zahájeny před prázdninami
Nové Město nad Metují
Ohlédnutí za rekonstrukcí silnice Krčín – Spy
Samolepka s nápisem Přívětivý úřad vítá od 20. května návštěvníky Městského úřadu Nové Město nad Metují
Hasiči během jednoho dne likvidovali hned dva požáry
Výstava vláčků a modelů na zámku v Novém Městě nad Metují
Dobruška
Na ptáky jsme krátký, znělo večerem
Znají vítěze motivačního programu Prokopa Diviše
Otevřeli zrekonstruovaný stadion
Jarní koncert filharmoniků doplnil jeden z nejlepší klavíristů
Letohrad
Festival zakončil Lubomír Brabec a Boni Pueri
Vyhlášením ceny Grand prix začal MHL Letohrad 2019. Galakoncert byl na bedrou Hradišťanu
O víkendu začíná 30. ročník MHF Letohrad
Ze zkušebny zmizely hudební nástroje. Můžete na ně narazit v bazaru
Kostelec nad Orlicí
Seniorovi zachránil život. Odtáhl ho z kolejiště těsně před přijíždějícím vlakem
V Dánsku se konalo policejní Mistrovství Evropy v orientačním běhu. Tři medaile přivezl policista z Podorlicka
Děti i rodiče si spolu užili dětský den, báječný den
Komunitní centrum zahájilo provoz
Choceň
Hudební festival je za dveřmi
Chodkyně se střetla s kamionem. Policie hledá svědky tragické dopravní nehody
Auto na střeše, přívěsný vozík v příkopu
V řadovce hořela garáž. Jeden muž se popálil a další dvě osoby se nadýchaly zplodin hoření
Týniště nad Orlicí
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Cizinecká policie během dopoledne zkontrolovala 56 osob, devět cizinců skončilo zajištěných
12. Čarodějnice v Týništi nad Orlicí budou letos úplně nové
Vamberk
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Mladík, toho času ve vězení, dýloval pervitin. Dvěma dětem jej nabídl víc než 40 krát, dostal od nich přes deset tisíc
Česká Skalice
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Motorka po střetu s autem skončila mimo silnici, motorkář v péči lékařů
Rokytnice v Orlických horách
Prašné parkoviště na Panském Poli je minulostí. Nově tu je víc jak 80 míst
Na tvrz Hanička přivezli repliku střílny. Váží víc než 5 tun
Máte upletenou pomlázku? A co kraslice? Pokud ne, zajděte na tvořivou dílnu
Den památek: tentokrát na téma soudní okres Rokytnice
Česká Třebová
Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun
Koněm tažený vozík nabořil zaparkované auto. Vozka od nehody ujel
Střecha činžáku v plamenech: Hasiči plameny zdolali po osmi hodinách vysilujícího zásahu, evakuováno bylo 40 lidí
Cyklomaraton v České Třebové oslaví již 11. narozeniny
Opočno
Dětské závody pomůžou malé Janičce. Pomoci můžete i vy
V Kodymově národním domě v Opočně zasedla Valná hromada destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko
Budova chirurgie a porodnice bývalé nemocnice v Opočně patří Královéhradeckému kraji
S holemi i bez holí se můžete opět vydat na trasy kolem Opočna
Náchod
Vznik společného podniku Města Náchoda a innogy Energo s.r.o. ušetří domácnostem v Náchodě náklady za teplo
Dobrovolní hasiči mají od včera novou zbrojnici, dnes si zázemí můžete prohlédnout i Vy
Město Náchod vedle zavedeného oceňování pedagogických pracovník oceňuje již osmým rokem také píli a úspěchy žáků udělením titulu „Žák roku“
Úplná uzavírka v centru města zkomplikuje dopravní situaci
Jablonné nad Orlicí
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Mladí umělci vystavují, během vernisáže proběhla také dražba
Na náměstí mají originální jarní výzdobu
Borohrádek
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Začíná celorepublikový řetězec dobrých skutků
Nerespektoval zákaz řízení, díky policistům do cíle nedojel
Jaroměř
Byla zahájena výstavba nové hasičské stanice
Dětský den a den otevřených dveří ve znamení Cobry, Kopfsteina či repliky historické Avie
Krypl mu štěstí nepřinesl. Policisté dostihli novoročního sprejera
I bagr může chránit včely samotářky. U Jaroměře jim vytváří prostor pro zahnízdění
Králíky
O tomto víkendu probíhá Fort Fest CZ 2019. Akce se účastní více než dvě desítky vystavovatelů
Nad ránem začalo hořet v rekreační chatce
Kluci i holky poznali nejvšestrannější strojírenský obor
Dejte si prvomájový polibek pod hraničním sloupem v expozici celnictví! Mají výjimečně otevřeno i 1. května
Hradec Králové
Pacient utekl z nemocnice a na ulici nasedl do projíždějícího auta. Později jeho řidičku vysadil a auto ukradl
Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů slaví 25 let a Open Air Program jubilejní 20. ročník
Plejáda cukrovinek, zákusků i nanuků již v sobotu u OC Futurum na prvním Festivalu sladkostí & zmrzliny
V březnu rozstřelil superba, teď s kradeným BMW narazil do nemocniční budovy. Po předchozí šílené honičce městem skončil ve vazbě
Vysoké Mýto
Nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Vysokého Mýta
Rekonstrukce silnice I/35 na průtahu městem vstoupí do poslední etapy
Kraj vybírá dodavatele na stavbu nové záchranky
Žáci ZUŠky rozezněli ulice města
Pardubice
Sto litrů po kapkách. Zahradníci ve městě chrání stromky proti suchu vodními vaky
Náhrdelníku Chrudimky přibude další článek
Pardubická nemocnice má dvě nová pracoviště
Pardubický pivovar změnil majitele. Ovládl ho Staropramen
Litomyšl
Lidé z okolí Litomyšle provoz na likvidaci pneumatik v sousedství nechtějí
Policisté pátrají po 17leté slečně. Rodina má o dívku strach
82letý vandal vyryl na zadní dveře superbu nápis "vole"
Výstava jako návod na čtyřdenní výlet
Solnice
Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný společenský dům. Až do neděle probíhá den otevřených dveří
Technická závada způsobila zahoření linky v sušárně
Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
Ve dvou dnech dvě nehody
Orlické hory
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Dnes se bude po horských silnicích pohybovat větší množství cyklistů. Jede se Cyklo Glacensis 2019
Policisté na běžkách kontrolovali chaty a chalupy
Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko prezentovala nabídku turistické oblasti na veletrhu GO a REGIONTOUR v Brně
Podorlicko
První dojmy: Jak se jezdí na eBiku Škoda
Skončila přestavba významného železničního úseku Opočno - Hronov
Starostové se snaží získat do svých obcí více zubařů. V Solnici začne provoz nové ordinace už v červenci
Pátrájí po 33letém muži. Měl krást v obchodě
Rychnovsko
Být policistou je výzvou i šancí
V centru Kostelce nad Orlicí i Rychnova nad Kněžnou se demonstrovalo. Mluvčí vyzývali: Je to na nás!
Hasiči v sobotu stavěli na kola návěs kamionu a zasahovali u nárazu auta do stromu. O den dřív zachraňovali srnku
Víkend ve znamení dopravních nehod. Auta skončila mimo vozovku
Orlickoústecko
Jezdit v alkoholovém opojení je hazard. Žena naštěstí poslala auto jen do příkopu
Značně opilý syn vyhrožoval rodičům újmou na zdraví. Skončil na záchytce
Pohřešuje se osmačtyřicetiletý muž. Rodina jej naposledy spatřila před čtyřmi dny
Muž držel nelegálně zbraň a střílel s ní do vzduchu. Za nedovolené ozbrojování ho můžou čekat až dva roky za mřížemi
Náchodsko
Dejte si pozor na další způsoby internetových podvodů. Aukci prý nevyhrál, ale prodejce mu nabídl jiné zboží
Tragická nehoda chodkyně s kamionem. Žena střet nepřežila
Neplatící matky: Výchova dětí je nezajímá?
Policisté vyšetřují víkendové požáry. Plameny řádily v opuštěném domě a na pracovním stroji

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+