reklama
Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií MěÚ Rychnov nad Kněžnou, Internet
hash tag #rychnovskezrcadlo #rozvojmesta
03.06.2019 09:50

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 1730x

Hodnocení

V Rychnově nad Kněžnou v současné době probíhá proces změny územního plánu č. 2 (ÚP) a směřuje k veřejnému projednávání, které by se mělo konat nejpozději teď v červnu. Obyvatelé města připomínkovali několik oblastí - vedle železniční stanice Lipovka také prostor nad Billou, pro který nechalo město zpracovat územní studii. Tu ovšem nikdo s obyvateli sídliště dosud neprojednal.
"Pro lokalitu nad Billou, vymezenou územním plánem jako zastavitelná plocha Z.rk36, obdržel úřad územního plánování několik podnětů občanů města ke změně funkčního využití plochy. Požadavek na jejich prověření a na zpracování územní studie pro zastavitelnou plochu Z.rk36 byl zapracován do Návrhu zadání změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou. Návrh zadání změny ÚP byl projednáván s veřejností i dotčenými orgány na podzim 2017, upravené zadání po projednání bylo diskutováno na jednání zastupitelského klubu dne 6. 12. 2017 a dále pak na veřejném zasedání zastupitelstva dne 11. 12. 2017, kde bylo zadání schváleno. Zastupitelé schválili zároveň usnesením č.109/2017 pořízení územního plánu s prvky regulačního plánu dle §43 odst.3 novely stavebního zákona s platností od 1. 1. 2018,“ okomentovala situaci okolo zadání změn územního plánu úřednice Jana Linhartová.

Veřejná diskuze se nekonala, investor s obchodním parkem již počítá

Podle obyvatel sídliště ale žádná veřejná diskuze neproběhla. "Na silnici dva kruháky a na louce jak činžáky, tak i obchodní centrum s další lékárnou. Obchodní centrum zhorší dopravní situaci v celé lokalitě! Naopak jako dobrý nápad hodnotíme parkovací dům a vodní plochu. Jenže opět je to o nás, bez nás! To nestojíme vedení města za to, aby se nás zeptali, aby uspořádali nějaký diskuzní panel, kde by se obyvatelé sídliště mohli vyjádřit?“ napsali na sociální síť autoři stránky Žijeme na Mírové.
V příspěvcích se objevila i poznámka o tom, že obyvatelům chybí vzrostlá zeleň, podle jedné z variant studie totiž přibude jen asi 25 stromů. "Na celém sídlišti nenarazíte na prostor parkového typu, jediné vzrostlé stromy jsou pod kotelnou, část z nich ale půjde k zemi kvůli výstavbě městského bytového domu,“ píše se na stránce Žijeme na Mírové.
Na existenci územní studie upozornila na podzim loňského roku právě stránka Žijeme na Mírové. "Vážení obyvatelé našeho sídliště, už je to tady! Radnice zveřejnila územní studii sídliště Mírová, jak by mohla vypadat louka na Billou,“ píše se v jednom z příspěvků.
"Výstupy z územní studie lokality Z.rk.36 byly zohledněny v Návrhu změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou, který byl, včetně předmětné územní studie, projednán v termínu 1. 10. 2018-6. 12. 2018 s dotčenými orgány, krajským úřadem a sousedními obcemi, a dne 1.10.2018 byl doručen veřejnosti veřejnou vyhláškou s možností uplatnění připomínek do 15.11.2018,“ uvedla Linhartová.
Připomínek ke změně ÚP od obyvatel přišlo celkem osm. Tu, která se týká právě lokality Z.rk36 nad Billou a která požaduje ve stručnosti změnit plochu pro obchodní centrum na plochu pro realizaci parku či bytových domů, podepsalo 411 lidí.
Bez ohledu na skutečnost, že změny ÚP zatím nebyly schváleny a není jisté, že bude v lokalitě nad Billou možné stavět komerční stavby, tak majitel investorské firmy Traxial o projektu v Rychnově nad Kněžnou informuje v letáku své další společnosti ZDR Investments (v rámci portfolia investičního fondu) a láká na kapitálové zhodnocení financí potenciálních klientů s výnosem 5-7 % p.a.
V letáku jsou vyjmenované všechny významné retailové řetězce včetně těch, které už ve městě působí (Pepco, Deichmann, Teta, DM). Některé z nich na území města naleznete dokonce vícekrát (Penny, 2x), Dr. Max (3x), Planeo (2x).
Je tak otázkou, zda zbývající prodejci jako Kik, Jysk či Jena nemají šanci získat prodejní prostory na jiném místě v Rychnově nad Kněžnou. Podle MfDnes se od projektu obchodního parku developera Traxial mají někteří možní nájemníci již distancovat. Autor článku, který vyšel v únoru tohoto roku, konkrétně jmenoval obchod s textilem Kik.
"V tuto chvíli je projekt výstavby nového obchodního parku zastaven a nijak se nerozvíjí. Pokud bude obnoven a akceptován i místními obyvateli, rádi se k němu opět připojíme. Je ale také možné, že budeme osloveni jiným pronajímatelem a prodejnu v Rychnově nad Kněžnou budeme řešit zcela jinak,“ uvedl pro MfDnes mediální zástupce firmy Jakub Koutek.
V Rychnově nad Kněžnou v současné době dosahuje zastavěná plocha obchodů a marketů vysoké hodnoty 26.273 metrů čtverečních. Do této hodnoty jsou započteny obchodní zóny na sídlišti Mírová, v Havlíčkově, Štemberkově a Jiráskově ulici a vybrané prodejny na Starém náměstí.
Podle portálu Česko v datech je evropský průměr prodejní plochy přibližně 280 m2 na 1.000 obyvatel, v Praze tato hodnota vychází na necelých 700 m2. Při sečtení plochy pouze potravinářských řetězců (Tesco, Kaufland, Penny, Billa, Lidl, Qanto), působících v Rychnově nad Kněžnou, se dostaneme na hodnotu přibližně 16.000 m2, město Rychnov nad Kněžnou má 11.000 obyvatel - v přepočtu to znamená extrémně vysokou hodnotu prodejní plochy 1.462 m2 na 1.000 obyvatel.

Studie rozvoje sídliště? Je vůbec k něčemu?

Největší sídliště ve městě se bude dále rozšiřovat. Má se tak stát na základě dvou samostatných územních studií. Existuje však koncepční architektonická studie pro celou oblast sídliště Mírová, a dále směrem k Dlouhé Vsi a směrem k Javornici? Ne, radnice žádnou studii celé této rozvojové oblasti nemá.
Pokud dojde k výstavbě přibližně 415 nových bytů na Javornické a asi 250 nových bytů nad Billou, pak by to znamenalo v nejbližších letech nárůst počtu obyvatel o 1.000 až 1.500. Pak je ale třeba také počítat s novými objekty pro občanskou vybavenost jako jsou mateřská školka, základní škola, parkoviště, veřejná doprava, parky či sportoviště.
Na dotaz k územní studii radnice reaguje tak, že jen připomíná existenci územní studie plochy Z.rk36 nad Billou. Její podoba už je neveřejná, úředníci ji nechali stáhnout z webu města. Obyvatelům města jde ale o to, jak skloubit všechny výhledové projekty a zlepšit dosavadní stav na sídlišti pro jeho obyvatele s perspektivou na mnoho desítek let dopředu. Na to, jak se zdá, ale město odpověď nemá!


Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Tuto neděli končí velká retrospektiva malíře-krajináře Josefa Holuba v Orlické galerii
Zítra začíná 61. Rychnovská osmička. Zajděte na filmy, které jinde neuvidíte!
Začala přestavba okružní křižovatky. Dopravu bude komplikovat až do listopadu
Muže s dítětem pobodaly v lesoparku vosy. Složky IZS se naštěstí k pacientům s alergickou reakcí dostaly včas
Děti dostaly dárek. Mají nové dětské hřiště
První ročník festivalu JízdárnaFest se vydařil
První den JízdárnaFestu je za námi, startuje den druhý
Lidé složili na budoucnost dětí už dva miliony. Transparentní účet je plný dojemných vzkazů
Osobák vyjel mimo cestu, ze křoví ho vytáhli hasiči
Auto vyjelo ze silnice a narazilo do stromu
Známe vítěze soutěže
Radnice vyhlásila veřejnou sbírku na podporu Dominiky, Nikol a Patrika
Wroclaw Trophy: Juniorští fotbalisté přivezli tři výhry a jednu remízu
Rozhovor s lídrem kapely Jelen Jindrou Polákem
Soudce vzal střelce z restaurace do vazby. Hrozí mu až 18 let
Zastřelil manželku v restauraci. Kvůli dlouhodobým neshodám a rozvodu
Střelba v restauraci: Podezřelý útočník byl na místě zadržen
Stavbaři při přestavbě kina na knihovnu našli schránku s dobovými materiály
Připravují prázdninovou výtvarnou dílnu spojenou s vycházkou do přírody
Rodinný festival poprvé v zámeckém parku i ve městě
Proběhl Den IZS. Zúčastnily se stovky dětí
Královéhradecký kraj hledá projektanta pro modernizaci rychnovské nemocnice
Bývalí vs. současní studenti GFMP
Na fotbalový pažit míří stará garda pražských Bohemians s Antonínem Panenkou. Předcházet bude sportovní den pro všechny
Zahájení letních výstav v Orlické galerii
Jiří Grygar představil pohledy do nebe
Na vědecký čtvrtek v synagoze míří astronom Grygar. Bude to ale již v úterý
Buďte tu pro ostatní - darujte krev - podělte se o život!
Dalo se to čekat. Cestující bez rozmyslu vstupují ze zastávky na červenou přímo do vozovky
Autobusové nádraží Na Sboře osiřelo, autobusy od neděle jezdí jinudy

Antimonopolní úřad zrušil tendr na autobusovou dopravu. Kraj podá rozklad
14.09.2019 | 19:45 | Fletch

Lezecký polygon ve Velkém Poříčí bojuje o titul Stavba roku, dostal se do finále
14.09.2019 | 10:07 | HZS

Odboráři varují: Nemocnicím hrozí zavírání. Ministr kolaps odmítá
13.09.2019 | 07:19 | (rup)

Na Háječku proběhly Pohybové hry mateřských škol
12.09.2019 | 20:00 | Fletch

Radnice chystá kroky k zadržení vody v krajině, která by se tak přiblížila své přirozené podobě
12.09.2019 | 12:28 | ČRo

TECHNOhrátky přivádějí žáky do odborných škol. V Králíkách jich nastoupilo dokonce deset z Polska
12.09.2019 | 10:26 | Orlický.net

Práce na proměně radnice skončily, do kanceláří se již vrátila také samospráva
10.09.2019 | 19:57 | Fletch

Příběhy dětí v pěstounské péči
10.09.2019 | 11:06 | Fletch

Sídliště se dočká revitalizace. Radnice uspěla s žádostí o dotaci
10.09.2019 | 10:39 | Letohrad

Profesionální i dobrovolní hasiči trénovali v nepřístupném terénu
09.09.2019 | 11:03 | SDH

Průmyslovka otevírala nové dílny a učebny
09.09.2019 | 09:06 | Pardubický kraj

S pomocí dotace postavili novou školku
07.09.2019 | 09:12 | Pardubický kraj

Školáci dostali k začátku školního roku novou tělocvičnu
06.09.2019 | 11:18 | Nové Město nad Metují

Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
06.09.2019 | 10:28 | ČRo

Unikátní rozšířená realita obohatí zážitek z pravěké vesnice ve Všestarech
05.09.2019 | 13:00 | Fletchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Tuto neděli končí velká retrospektiva malíře-krajináře Josefa Holuba v Orlické galerii
Zítra začíná 61. Rychnovská osmička. Zajděte na filmy, které jinde neuvidíte!
Začala přestavba okružní křižovatky. Dopravu bude komplikovat až do listopadu
Muže s dítětem pobodaly v lesoparku vosy. Složky IZS se naštěstí k pacientům s alergickou reakcí dostaly včas
Ústí nad Orlicí
Oslavili 25 let česko-polského partnerství. Výšlapem na Králický Sněžník
Odboráři varují: Nemocnicím hrozí zavírání. Ministr kolaps odmítá
Proběhl jednodenní basketbalový memoriál pro kluky a holky
Nenechte si ujít osmý Mish Mash v Perle 12
Žamberk
Klub filatelistů Žamberk slaví 90 let filatelie na Žambersku
Dny evropského dědictví v Žamberku
Reklamní video ukazuje práci šikovné kadeřnice i zajímavá zákoutí města
Vojensko-historická akce „PŘÍSAHALI REPUBLICE“ v Žamberku již tuto sobotu
Lanškroun
Lanškrounská KOPA vstupuje do druhé poloviny století své existence
Obyvatelé budou hlasovat o projektech, které mají zlepšit tvář města
L´Art měří své kvality v architektonických soutěžích
Obyvatelé města navrhli do participativního rozpočtu 29 projektů
Nové Město nad Metují
Školáci dostali k začátku školního roku novou tělocvičnu
Hasiči vyjeli likvidovat neznámou látku v paneláku
U zámku budou mít děti nové hřiště. To stávající totiž projde rekonstrukcí
Slavnostně otevřeli Bartoňovu vyhlídku. Majitelé byli oceněni za architektonický počin
Dobruška
Filharmonie a vítěz světově ceněné soutěže slavnostně zahájí IX. ročník Festivalu F. L. Věka
Okružní křižovatka je v provozu. Stavbaři dokončili práce o měsíc dřív
Pavel Štěpán zve na Dobrušskou filmovou klapku
Stavba okružní křižovatky na silnici I/14 pokračuje. Dokonce s mírným předstihem
Letohrad
Sídliště se dočká revitalizace. Radnice uspěla s žádostí o dotaci
Průmyslovka otevírala nové dílny a učebny
Domov pod hradem Žampach otevře dva nové domky
Auto otevřel jako konzervu. Pod vlivem alkoholu se střetl s popeláři
Kostelec nad Orlicí
Zmizela motorka. Zřejmě pod rouškou noci
Lollipopz show – koncert
Holki turné 2019
Kostelecký multižánrový hudební festival F. I. Tůmy
Choceň
Auto na kruháku srazilo nezletilého cyklistu. Řidička sice zastavila, později ale odjela
Hasiči lovili uhynulé ryby
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Týniště nad Orlicí
Tradiční týnišťské posvícení bude letos v sobotu 21. září
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Vamberk
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Česká Skalice
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Rokytnice v Orlických horách
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Opravili nebezpečnou křižovatku, teď připravují parkoviště
Česká Třebová
Hokejisté České Třebové, které čeká v krajské lize náročná obhajoba mistrovského titulu
Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun
Koněm tažený vozík nabořil zaparkované auto. Vozka od nehody ujel
Střecha činžáku v plamenech: Hasiči plameny zdolali po osmi hodinách vysilujícího zásahu, evakuováno bylo 40 lidí
Opočno
Kulturní událost roku: Kupka se vrací do Opočna
výstava ilustrací Petra Netíka a hasičská tématika
Před 6. lety začala šňůra Laviček
Závěr pouti ve znamení zásahu záchranářů a first respondera
Náchod
Den čisté mobility a chytré energetiky v Náchodě
Revitalizace areálu bývalé Tepny v centru Náchoda se posouvá kupředu
Poplatek za odpady se v roce 2020 za předpokladu jeho včasného zaplacení v Náchodě nezvýší
Z baru zamířil rovnou za volant. Že nemá řidičák, je opilý a zdrogovaný, mu nevadilo
Jablonné nad Orlicí
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Borohrádek
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Jaroměř
Radnice chystá kroky k zadržení vody v krajině, která by se tak přiblížila své přirozené podobě
Krádež věcí z auta. Všímavému zloději stačilo pootevřené okénko
Nehoda 5 aut: Poslední nedobrzdil, dál už fungoval dominový efekt
Horská kola zmizela ze sklepních kójí
Králíky
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Jedete na Cihelnu? Stavte se také v pěchotním srubu nebo v muzeu celnictví
Hradec Králové
Mladík přecházel železniční trať a zakopl o jednu z kolejí. Přijíždějící vlak ho usmrtil
Hradec Králové si připomene sametovou revoluci sérií akcí
Důležitá výhra na Žižkově!
Zaměstnanec předstíral ztrátu svěřené hotovosti. Peníze užil pro vlastní potřebu
Vysoké Mýto
Kameny zmizelých připomínají dva studenty gymnázia
V parku osadili technici novou kašnu
Propadlá komunikace odhalila několik metrů hlubokou středověkou studnu
Další ze symbolů města projde obnovou
Pardubice
Opilý řidič luxusního BMW boural, nezastavil a poničil dalších šest aut
Práce na proměně radnice skončily, do kanceláří se již vrátila také samospráva
6. ročník RETROMĚSTEČKO (nejen) ČSLA, setkání HASIČŮ a bezpečnostních složek
Do školních lavic letos v Pardubicích usedlo na tisíc prvňáčků
Litomyšl
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
Solnice
Nedobrzdil a naboural. Nezkušený řidič přijde možná o papíry, které ještě ani nedostal
Další osobák na střeše. K tomu poškozená tři jiná auta
Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný společenský dům. Až do neděle probíhá den otevřených dveří
Technická závada způsobila zahoření linky v sušárně
Orlické hory
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Podorlicko
Polsko-českým regionem projela veteránská rally
Letní měsíce nahrávají zlodějům. Stačí mít otevřené okno či dveře
Hasiči likvidovali následky několika dopravních nehod
Dvě dopravní nehody uzavřely silnice
Rychnovsko
Hasiči likvidovali tři víkendové nehody
Radnice varují před pochybnými nabídkami měření kvality vody
Festival F. L. Věka 2019 nabídne hudební legendy, vítěze prestižní soutěže i nastupující hvězdy
Policisté kontrolovali chaty a chalupy
Orlickoústecko
Poškozená plynová přípojka a havarované auto do stromu
Řidička se s autem doslova zapíchla do mostku
Orlickoústecko se dočkalo knihy z nebe
Po třiatřicáté jeli Regionem Orlicka
Náchodsko
Podvodníci na internetu připravili obchodní firmu o čtvrt miliónu korun
Utopená dodávka, bahno na silnicích, sklepy plné vody
Dopravní nehoda s úmrtím: Muž na invalidní tříkolce nedal přednost autu
Jeden osobák narazil do stromu, jiný skončil převrácený na střeše

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+