29.05.2023 09:20
Orlický.net
Zpravodajství
zajímavosti
Zobrazeno
692x
|
Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí na první pohled spojuje neslučitelné – umělecké a průmyslové obory. O tom, že je tato kombinace možná a dokonce velice prospěšná, se přesvědčilo ve středu 24. května 121 účastníků letošních pátých TECHNOhrátek.
Projekt Pardubického kraje na podporu technických a odborných profesí sem zavítal znovu po dlouhých devíti letech, čehož využili žáci z deseti základních škol.
„Pokud si vyberete některý z oborů, které ´umprumka´ vyučuje, bude to určitě správná volba. Navíc město Ústí nad Orlicí je i dobrým místem pro život a nabízí bohaté kulturní, sportovní i společenské vyžití. Studenty tak zde čekají čtyři příjemně strávené roky,“ motivoval školáky starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek při slavnostním zahájení akce. Toho se zúčastnily také zástupkyně odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Vlasta Pemlová a ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Ústí nad Orlicí Romana Martincová.
„Převážná většina absolventů napříč obory pokračuje v dalším studiu na vysokých školách jak uměleckého, tak technického směru. Část pak nachází uplatnění ve firmách v regionu, a to s velmi solidním finančním ohodnocením,“ připomněl mladým aktérům TECHNOhrátek ředitel školy Zdeněk Salinger.
Studenti jako prezentátoři
Na každém z osmi připravených speciálních stanovišť strávili žáci osmých tříd pětadvacet minut. Čekal je zde průřez šesti maturitními a jedním učebním. Postupně se tak seznamovali se specializacemi design oděvů, grafický design tiskovin, textilní a interiérový design, reklama a propagace, užitá fotografie a média, mechanik seřizovač a nástrojař.
„Na děti všude čekaly pestré a zajímavé aktivity nebo soutěžní úkoly. Na pracovištích je navíc často do náplně jednotlivých oborů zasvěcovali přímo studenti ´umprumky“, což vytvářelo neformální a tvůrčí atmosféru,“ všiml si Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
V akci hlava i ruce
Školní výpravy musely během programu prokázat nejen logické myšlení, ale také prokázat šikovnost a kreativitu. Na stanovišti textilu a interiérového designu například žáci poznali, jak náročné je vázání uzlů na vyvazovaný koberec, v designu oděvů překreslovali křídou šablonu střihu na tkanou textilii a poté vystřihli a v grafickém designu tiskovin zkoušeli vyrovnávání písma podle grafických pravidel.
„Manuální zručnost aktérů se naplno projevila na pracovišti reklamy a propagace, kde bylo jejich úkolem sestavit z průřezu třívrstvé lepenky hrací kostku. V rámci užité fotografie zase navíjeli film na cívku na čas. Ve strojírenské dílně se nejprve dozvěděli, jak fungují konvenční frézka a soustruh, poté se seznámili s CNC strojem a 3D modelováním. Na závěr si ověřili schopnost odhadu délky na digitálním posuvném měřítku,“ popsala další činnosti Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
V soubojích o vítězné trofeje v podobě velkých ovocných dortů zvítězili v manuálních soutěžích žáci ZŠ Sv. Čecha z Chocně. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! se nejvíce dařilo výpravě ZŠ a MŠ Červená Voda.

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
|