Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup)
hash tag #zmenauzemnihoplanu
20.04.2021 21:20

Aktualizováno
20.04.2021 21:45

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 982x
Téměř dvouhektarový pozemek mezi výpadovkou na Ostravu, cyklostezkou a sportovním a relaxačním areálem města v lokalitě Pod černým lesem zatím zůstane vymezený pro zemědělství, přírodu, sport a rekreaci.
Jeho změně na komerční plošně rozsáhlou plochu v rámci občanské vybavenosti zabránila covidová karanténa zástupce investora, který hodlá postavit blíže nespecifikovaný retail park. Obchodní zóna má vzniknout na poli patřící soukromému majiteli vedle zimního stadionu a autokempu, do kterých v minulosti v rámci projektu areálu aktivní turistiky Pod Černým lesem investovalo město nemalé peníze.
"V programu v bodě 3 byla naplánována prezentace společnosti PH rozvojová, která se měla dotýkat jejich záměru výstavby retailového centra v areálu Pod černým lesem, prezentaci v elektronické podobě jsme dostali ráno e-mailem, statutární zástupci firmy jsou ale v karanténě," uvedl na začátku jednání zastupitelstva města starosta Oldřich Jedlička /Ano/.
Starosta proto zastupitelům navrhl neprojednat změnu územního plánu, která se měla na jednání schvalovat a je potřebná k realizaci záměru investora. “Myslím si, že změna územního plánu je natolik významná, že rozhodně nechci připravit ani zastupitele ani veřejnost o to, aniž se bude důkladněji prezentovat tato záležitost. Navrhuji stáhnout prezentaci z programu včetně bodu 4.1, což je změna územního plánu, která dotýká tu změnu," prohlásil Jedlička a pokračoval: "Co se týče samotné prezentace, navrhnu aby byla tato záležitost mimo zastupitelstvo, uděláme veřejné projednání mimo zastupitelstvo, vyslyšíme tím hlasy občanů, aby se mohli připojit i dálkovým způsobem a samotná změna číslo 4.1 územního plánu, zařadili bychom ji až na červnové zasedání zastupitelstva. Myslím si, že v tuto chvíli je to asi to nejrozumnější, co můžeme udělat. Vím, že je to velká odpovědnost rozhodovat o této lokalitě," dodal starosta.

Měli rozhodnout o změně územního plánu ve prospěch retail parku, podklady získali pár hodin před jednáním

Na jednání měli být zastupitelé seznámeni se záměrem investora a zřejmě následně rozhodnout v jeho prospěch. Je ale zarážející, že zastupitelé prezentaci záměru důležitou pro rozhodnutí o změně nejdůležitějšího územněplánovacího dokumentu města získali až pár hodin před svým jednáním. V úvodní řeči to uvedl starosta Jedlička: "Prezentaci v elektronické podobě jsme dostali ráno e-mailem," prohlásil starosta. Radnice absenci podkladů od investora potvrdila před jednáním také na facebookovém profilu města. "Záměr výstavby retail parku odprezentuje sám investor (resp. jeho zástupce), který bude přítomen osobně. Podklady k prezentaci nemůžeme zveřejnit předem, protože je město také nemá k dispozici - budou představeny investorem právě až na zasedání zastupitelstva města v úterý 20. dubna 2021," napsala na sociální síť administrátorka městské stránky. Kvůli nepřítomnosti zástupce investora starosta rozhodnutí o změně územního plánu, jak jsme napsali výše, odpískal.
Investorská firma PH rozvojová na svých internetových stránkách prezentuje své dosavadní projekty. Mezi nimi retail park v pražských Šterboholích a nebo OC Rotunda v Havířově. Z vizualizace druhého z nich vyplývá, že v případě havířovského projektu se jedná o architektonicky nenáročnou skeletovou stavbu s několika obchodními jednotkami a parkovací plochou v sousedství tamního autobusového nádraží.

Občan zpochybnil veřejné projednávání záměru. O ozdobném stehu se prý ale nediskutovalo

Úternímu schválení změny územního plánu předcházelo veřejné projednávání. Ale ani tam zastupitelé zjevně neměli v podkladech informace o rozsahu záměru investora. Podrobnější informace nezískal ani jeden z občanů, který se uvedeného jednání měl zúčastnit. "Já bych chtěl upozornit, že nedošlo k řádnému projednání změny územního plánu při veřejném jednání, tyhle změny tam vůbec nezazněly, a z toho důvodu si myslím, že by se mělo opakovat veřejné projednání změny číslo 4 územního plánu. Tam žádné informace nezazněly, já jsem přišel vyloženě kvůli tomu a jedinou informaci, kterou jsem tam zaznamenal, že pan Parish má dostat hodně peněz (David Anthony Parish, stávající majitel pozemku, pozn. redakce), že si požádal. Pokud tady proběhne nějaké veřejné jednání (o záměru investora retail parku, pozn. redakce), tak občané stejně nebudou moct podávat připomínky, ty lze podávat jenom v rámci toho veřejného projednávání územního plánu," prohlásil na jednání zastupitelstva občan Petr Volf.
Vedoucí oddělení územního plánování vyřčené dementoval. "Veřejné projednání proběhlo tak, jak má. Trvám na tom, že veřejné projednání proběhlo řádně, mám stanovisko svého nadřízeného orgánu územního plánování Krajského úřadu Pardubického kraje," prohlásil Martin Mimra.
S odpovědí úředníka co do popisu vlivu záměru investora na lokalitu Pod černým lesem se občan nespokojil. "Já jsem se ptal, jestli tam budou prezentovány nějaké negativní vlivy a žádné negativní vlivy tam prezentovány nebyly, člověk se nic nedozvěděl a tedy nemohl k tomu podávat žádné připomínky. Pokud tady přijde projektant a řekne, že se jedná o bagatelní změnu, tak nevím, čemu mám věřit. Tohle bagatelní změna není, navíc tam zabíráte místo pro sport bez jakékoliv náhrady. Já jsem si připadal tady jak na kroužku šití. To nebylo projednání územního plánu,” dodal Volf. "Já nevím, já snad odpovím, že jsme tady žádný ozdobný steh nestudovali," odpověl úředník Mimra.
Záměr investora vyvolal debatu také na sociálních sítích. "Pro podnikání jsou k dispozici jiné zóny - např. bývalá kasárna, prostor za VaKem směrem k Vonwillerce, bývalá mlékárna atd. Pod Černým lesem je sportovně relaxační zóna a sportoviště by se měla/mohla do budoucna kam rozrůstat," napsal Martin Fenik. "Chybí ubranistická studie," dopln il Jiří Pelinka.

"Sportovní a rekreační areál pod Černým lesem! Tak tam pro více sportu a rekreace povolíme retail park!" napsal Jan Bříza. "Ano, tak nějak to bude vypadat, stavba bez nápadu, obchody s laciným zbožím druhořadé kvality, parkoviště pro auta, možná i ruční myčka aut. V této lokalitě je to ZLOČIN!" reagoval Petr Volf. "Okolní pozemky vlastní město, Parish a Povodí Labe. Takže ta zhovadilost prostě stát bude. Město chce sjezd ze silnice I/11 k zimáku zadarmo a přístup do parku pro občany. Vsadím cokoliv, že to postaví," odpověděl Bříza.


Fotogalerie

Změna územního plánu se má týkat vyznačeného pozemku, který je aktuálně v územním plánu vymezen jako plocha smíšená (přírodní, zemědělská a sportovně-relaxační v nezastavěném území)
Foto: (rup)

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Žamberk
DUO ŤUK a jeho hosté 11. července v Divišově divadle v Žamberku.
SPANILÁ JÍZDA
TFA Rozálka
Střední škola a základní škola má nový úspornější kabát
Jarní fotosoutěž je u konce!
Zpátky do kina!
Výstava MERKUR, která není jen o Merkuru
Lidé mohou navrhnout, co by se mělo ve městě zlepšit či opravit
Vakový jez na řece čeká rekonstrukce
V kině Žamberk ode dneška už zase FRČÍME!
Předpremiéru filmu o zapeklitosti života „Malířka a zloděj“ uvidíte online už dnes, ve středu 26. května.
Proti plánu postavit retail park vedle sportovního areálu vznikla petice. Dnes proběhne veřejná prezentace záměru
Kino Žamberk už ve čtvrtek 27. května přivítá po dlouhé pauze první diváky.
Umění v kině – na příběh Fridy Kahlo zve kino Žamberk.
Dílny střední školy jsou energeticky úspornější
Nejlepší snímek roku 2020 Šarlatán dnes večer u vás doma.
Výstava za sklem III
Výjimeční - nejupřímnější snímek od tvůrců Nedotknutelných uvidíte online v pátek 21. května.
Vítězný snímek MFF Berlinale uvede kino Žamberk.
Veřejná prezentace záměru výstavby retail parku v areálu Pod Černým lesem
Chcete zažít deštivý New York? Na romantickou komedii Woodyho Allena 19. května zve kino Žamberk.
Nestihli jste v kině nejnovější film Bohdana Slámy Krajina ve stínu? Zveme vás do online kina!
V pondělí 17. května zve kino Žamberk na prosluněnou francouzskou komedii.
On the Roof živě už dnes ! Program na sobotní večer jako vyšitý!
Viktor Dvořák jako Václav Havel. Na životopisný snímek zve diváky kino Žamberk.
„Notičky a řečičky“ z Divišova divadla, stream On the Roof už tuto sobotu 15. května.
Exkluzivní předpremiéru vítězného snímku z MFF Berlinale uvede kino Žamberk.
Cyklo Glacensis 2021
Na romantickou komedii pro úterní večer zve diváky kino Žamberk.
V pondělí v kině Žamberk na diváky čeká oscarový snímek Zelená kniha.


Horké počasí dokážet potrápit i lesní zvěř. Srnec se schladil v bazénu u rodinného domu, nemohl ale vylézt z vody
17.06.2021 | 11:35 | HZS

Střední škola a základní škola má nový úspornější kabát
15.06.2021 | 10:23 | Pardubický kraj

Sprejeři musí městu zaplatit škody
14.06.2021 | 11:13 | Ústí nad Orlicí

U hranic by mohlo vzniknout centrum požárního sportu. Je třeba sehnat dotace
14.06.2021 | 07:08 | Pardubický kraj

Rada kraje podpořila modernizaci rychnovské nemocnice
09.06.2021 | 20:12 | Královéhradecký kraj

Íčko nabízí opět přístup na internet. A nejen to
09.06.2021 | 09:00 | Ústí nad Orlicí

Spor o rozhlednu. Těžká technika ničí přírodu na Králickém Sněžníku, ministerstvo problém nevidí
08.06.2021 | 07:57 | ČRo

Osazením houfnicových střílen v dělostřeleckém srubu Zelený pokračuje velká obnova pevnosti Dobrošov
07.06.2021 | 11:09 | ČRo

Lidé mohou navrhnout, co by se mělo ve městě zlepšit či opravit
07.06.2021 | 09:58 | Žamberk

Hasiči odchytili dalšího hada. Ten se vyhříval na slunci na nákladové rampě
05.06.2021 | 07:26 | HZS

Vakový jez na řece čeká rekonstrukce
04.06.2021 | 11:40 | Žamberk

První etapa dokončené polikliniky byla slavnostně předána. O měsíc dřív než se předpokládalo
04.06.2021 | 07:08 | Lanškroun

Žako se uvelebil vysoko ve větvích břízy. Na jeho odchyt nasadili hasiči automobilový žebřík
03.06.2021 | 11:38 | HZS

Nutrie uvázla v lodičce. Pomohli všímaví lidé a hasiči s lopatou
01.06.2021 | 07:13 | HZS

Tvrzi Bouda se vrací původní vzhled. Osazeny byly repliky dvou pancéřových zvonů
30.05.2021 | 09:24 | Pardubický krajzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Český nej inspirativní učitel učí pod Orlickými horami. Letošní vítězkou ceny Global Teacher Prize je Barbora Heřmanová
Rada kraje podpořila modernizaci rychnovské nemocnice
Orlická galerie otevřela návštěvníkům nové výstavní prostory
Pohádkové prázdniny v dětské skupině Kamínek
Ústí nad Orlicí
Atletika je zpět. Konaly se běžecké memoriály Kováče a Čevony
Sprejeři musí městu zaplatit škody
Pošestnácté běželi na dlouhou trať
V pátek se otevřel aquapark, v malém bazénu má voda 36 °C
Žamberk
DUO ŤUK a jeho hosté 11. července v Divišově divadle v Žamberku.
SPANILÁ JÍZDA
TFA Rozálka
Střední škola a základní škola má nový úspornější kabát
Lanškroun
Letní kino bude letos hrát na přání diváků
První etapa dokončené polikliniky byla slavnostně předána. O měsíc dřív než se předpokládalo
Transformační stanice energetiků prochází rekonstrukcí
Občané města mají možnost zapojit se do výsadby zeleně
Nové Město nad Metují
Senior se svojí dcerou si půjčovali velké prachy. Mělo to malou chybku, peníze nevraceli
Potravinová banka pomáhá obyvatelům v nouzi
Auto narazilo do plotu, osobu z vozu museli resuscitovat. Na místo přiletěl i vrtulník
Krádež měděného potrubí ze zázemí obchodu. Přes dvě desítky metrů jsou pryč
Dobruška
Služební pes Roky vystopoval a vyštěkal zloděje. Ten se ukrýval na stromě
Srazila se tři vozidla, nikdo nebyl naštěstí zraněn
Kameny zmizelých budou připomínat bývalé židovské obyvatele města
Zacouval s autobusem na koleje. Vyproštění zvládli přivolaní hasiči
Letohrad
Lidé v referendu rozhodli o rekonstrukci kulturního domu
JamRock se kvůli pandemii odkládá na příští rok, oznámili organizátoři
Obce řeší financování cyklostezky či nákupu rolby na úpravu běžeckých tratí
Zastupitelé rozhodli o dofinancování rekonstrukce fasády kostela
Kostelec nad Orlicí
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Řidička jednoho z nich byla otřesena
Hořící propanbutanový vařič uhasili až přivolaní hasiči
Střet vlaku s dodávkou má fatální následky
Nově opravená hasičárna má šrámy na omítce. Dost možná od hrajících si dětí
Choceň
Teploty vystoupaly na letní hodnoty. Proto pozor na přehřátá auta a zvířata v nich
Nuda vyústila v rozhazování pytlíků na psí hovínka. Děti si vše musely uklidit
Formanská, borůvková a nebo Orlická? Můžete vyrazit na vznikající kolostezky
Po dobrém chtěl cigarety, po zlém peníze. Mladík skončil ve vazební věznici
Týniště nad Orlicí
Osobák zezadu narazil do dodávky. Nehoda blokovala jeden jízdní pruh
Osivo z loňské úrody dřevin připraveno pro vypěstování lesů nové generace
Opilý muž za volantem zahraničního náklaďáku nadýchal 3 promile. Během vykládky vypil osm piv
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Vamberk
V korytě řeky Zdobnice nalezli utonulého muže. Policisté pátrají po jeho totožnosti
Silnici zablokovala srážka tří aut. Dvě z nich se srazila čelně
Muzeum krajky se může nově pochlubit dvěma exponáty, které byste tam určitě nehledali
Hasiči likvidovali únik neznámé látky do řeky
Česká Skalice
Pes pokousal malého chlapce. Ten byl letecky transportován do nemocnice
Nákladní automobil při couvání odtlačil zaparkovanou škodovku o desítky metrů
Betlém s více než půlmetrovými figurami zdobí každoročně interiér kostela. Zdobí ho i letos
Prodejní výstava Nostalgické Vánoce bude letos on-line
Rokytnice v Orlických horách
Hořící olej v kastrolu, kuchyňská linka v plamenech
Hledá se ulomená vrtule letadla
Likvidovali požár propanbutanové lahve
Místo hub našli protitankovou minu
Česká Třebová
Maturitní vysvědčení předával i hejtman Martin Netolický
Bleší trh na Splavě, jaký ještě nebyl
Události v České Třebové v květnu 2021
Muž zkolaboval v autě. Manželka po něm nechala vyhlásit pátrání
Opočno
Kupkovo rodné město si připomíná 150. výročí malířova narození. Oslaví ho festivalem
Noc kostelů: Tiché prohlídky, zajímavé povídání i zahájení sbírky na opravu „kaplanky"
Kostnice se dočkala nového předpolí. Opravenou omítku však poničil neznámý vandal
Zkontrolovali zahrádkářskou kolonii. Chaty měl v merku i služební pes
Náchod
Na věž staré radnice se vrátila korouhvička s makovicí
V centru Náchoda vzniká nová komunikace – propojí ulice Kladskou a Borskou
Vzniká neobyčejná stavba v centru Náchoda – spolkový dům
Modernizace učeben a zázemí ZŠ Náchod-Plhov přesahující 10 milionů korun byla dokončena
Jablonné nad Orlicí
Silnici mají umytou od saponátu do myčky
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Borohrádek
Pomuchlaný bavorák v pangejtu a řidič s vysokou hodnotou alkoholu v dechu
Dvě dopravní nehody v lesním úseku. Auta narazila do stromu u silnice
Hasič likvidovali havárii auta do zahradního domku a neohlášené pálení
Na noční požár výměníku nasadili prášek a suchou pěnu
Jaroměř
Muž podvedl víc jak tři desítky lidí či firem. Škoda se vyšvihla na sedm milionů
Silničáři rekonstruují silnici na Rychnovek, musí opravit most přes řeku Úpu
Mladý řidič za zatáčkou dostal smyk a vyjel ze silnice. V cestě mu stál strom
Usednout na jízdní kolo opilý se nemusí vyplatit. 63letý cyklista spadl a zranil se
Králíky
Bývalý výchovný ústav našel nového majitele. Ten v něm plánuje vybudovat byty
Vypadalo to na únos. Prý šlo ale jen o rozepři
Žena nasypala žhavý popel do plastového kbelíku. Rodinný dům před požárem zachránil soused
Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
Hradec Králové
Hudební happening s Filharmonií pod letním nebem
Na křižovatce se srazil osobák s dodávkou. U obou vozidel policisté zadrželi osvědčení o registraci
Bio Central letos znovu otevírá letní kino
Ateliéry měly o víkendu otevřeno pro veřejnost
Vysoké Mýto
Letošní Galerijní noc ovládla dobrá nálada a lichožrouti
Muž usnul u televize. Spálené jídlo na plotně zakouřilo celý byt
Turistické informační centrum rozšířilo své služby
Muž propadl na dno sila, vyprostili ho pomocí horolezecké techniky
Pardubice
Jezdí vaše děti na elektrokoloběžce? Měly by používat helmu
Sanitka po střetu s jiným autem skončila převrácená na boku
Vyvedli je dveřmi, vrátili se oknem. To však ještě předtím rozbili
Kraj: Pro stavbu přivaděčů zbývá vyřešit výkup již jen několika pozemků
Litomyšl
Kdy bude Smetanova Litomyšl? „V létě,“ říkají pořadatelé
Vydatný déšť ve čtvrtek odpoledne zasáhl Litomyšl. Hasiči likvidovali během jedné hodiny pět událostí
Moderní zámecký pavilon se stěhuje. Skončí na univerzitním kampusu
Za každé nově narozené dítě jeden nově vysazený strom
Solnice
Srazilo se osobní auto se sanitkou, pacienta museli přeložit do jiné sanitky
Kamion sjel do příkopu, komplikoval průjezd řidičům z noční směny
Srazila se tři auta. Jejich řidiči zřejmě nedobrzdili
Nehoda tří aut komplikovala příjezd do města. Silnice byla zcela uzavřena
Orlické hory
Cyklistka bez helmy na hlavě v klesání havarovala. Letěl pro ni vrtulník
Tvrzi Bouda se vrací původní vzhled. Osazeny byly repliky dvou pancéřových zvonů
Cyklobusy se pod Orlickými horami rozjedou již tuto sobotu 29. května
Ctitel posprejoval rozhlednu a zastávku. Dotyčné Zuzaně se to ale vůbec nelíbí
Podorlicko
Startuje jednodenní Cyklo Glacensis 2021. Cílem je Orlické Záhoří
Rozhlasová stanice Radio Orlicko bude slyšet na Rychnovsku a Královéhradecku
Nehody, úklid prasklé pneu či připálené jídlo na sporáku
Hasiči likvidovali v posledních dnech několik lesních požárů
Rychnovsko
Kriminalisté zastavili další drogový byznys
Jeden osobák narazil do domu a čelně do zaparkovaného auta, druhý do sloupu veřejného osvětlení
Celníci odhalili nelegálně zaměstnané cizince
Dodávka narazila do stromu a skončila na boku. Řidič měl být pod vlivem drog
Orlickoústecko
Parní vlaky budou brázdit Králicko celé léto
Modernizace silnice z Ústí nad Orlicí do Hrádku pokračuje. Stavbaři se musí vypořádat s nestabilním terénem a erozí půdy
Správa železnic zahájí stavební práce na železniční trati v údolí Tiché Orlice
Srazily se dvě dodávky, později pak osobák s motocyklem
Náchodsko
Hasiči zasahovali u několika nehod
Žena se zranila v nepřístupném terénu mezi skalami. Z rokle ji vyzvedl vrtulník záchranářů
Maskovaný mladík neměl na čerpací stanici štěstí. Služební pes lupiče dopadl do 35 minut v nedalekém poli
Dvě nehody a únik plynu