Běžkaři si na Šerlichu užili Orlický maraton
Autor textu: ski-tour.cz
| tisková zpráva
Šerlich, místo pár desítek nadmořských metrů nad původně plánovaným místem konání Orlického maratonu, se stal na dva dny domovem největšího českého seriálu v běhu na lyžích, série ČEZ SkiTour. Do víkendového programu se přihlásilo 824 závodníků.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Dostatek sněhu, krásné počasí a výhledy na dominantu místních hor, Masarykovu chatu, dokreslovaly podařené konání Orlického maratonu na Šerlichu. Pár stovek metrů nad Deštném v Orlických horách účastníci měřili síly na tratích 11, 22 a 33 kilometrů. V sobotu se jelo volnou technikou 22 km, v neděli pak na všech distaních klasicky. Přes 160 dětí si zazávodilo na kratších tratích, většina závodů se navíc započítávala do krajského mistrovství.
V sobotu do cíle 22 km volně dorazil nejrychleji Petr Javůrek za 1:04:46 hodiny, mezi ženami pak olympionička Eva Vrabcová Nývltová (1:07:31). Té předával na pódiu cenu trojnásobný olympionik a místní patriot Petr Michl.
V neděli to pak byla v cíli doslova smršť, vítězové jednotlivých závodů klasickou technikou na Orlickém maratonu se vešli do několika minut. Na nejdelší trati vyhrál Daniel Máka s časem 1:37:17 hodiny a mezi ženami Anna Adamová Kožíšková za 1:55:33. Na střední distanci byl nejrychlejší Filip Schütz (1:11:28) a Alena Schejbalová (1:22:11). Desítku zdolal nejrychleji Dušan Mrovec za 46:47 minuty a Eliška Srnská (57:58).
Zajímavým doplňkem byl běžkařský trenažér s virtuální realitou, který si mohli vyzkoušet fanoušci. O vyzkoušení trenažéru byl velký zájem. "Takto vydaná energie každým uživatelem trenažéru je následně přeměněna na finanční podporu od Nadace ČEZ. Každý, kdo trenažér vyzkoušel, projetím stanovené trasy přispěl vlastním pohybem dětem ze Základní a Mateřské školy v Deštném," okomentovala mluvčí ČEZu Šárka Beránková.
Symbolický šek s částkou 25.050 Kč si před vyhlášením výsledků závodů převzala na pódiu ředitelka ZŠ a MŠ v Deštném Hana Brychtová. "Děkuji všem závodníkům i divákům, kteří sportovali na běžkařském trenažéru a podpořili naši školku a školu," dodala ředitelka.