Východní Čechy hlásí: Jsme na mistrovském ledě a jedeme bomby!
Krásnou hokejovou sobotu, moji milí! Tak jsme se konečně dočkali! Mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku odstartovalo a náš národní tým do něj vletěl přesně tak, jak jsme si všichni přáli – vítězně. A já, jakožto správná patriotka, jsem si pochopitelně nemohla nechat ujít první zápas s houževnatými Dány. Nejenže jsem poctivě fandila, ale podívala jsem se na naši sestavu pořádně zblízka. A víte co mě naprosto nadchlo? Ta neuvěřitelně silná východočeská stopa, kterou na ledě letos máme!
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Představte si to: hned osm hokejistů z naší aktuální nominace má přímou vazbu na náš region. Ať už tu aktuálně drtí extraligový led, nebo se tu narodili a dělali své první hokejové krůčky. Pojďme si ty naše hrdiny trochu zmapovat, ať víme, na koho v televizi nejvíc křičet.
Tahouni z pardubického Dynama
Hned pětice borců momentálně obléká dres extraligového HC Dynamo Pardubice. Tohle je taková naše domácí elitní jednotka:
- Roman Červenka: Kapitán s „céčkem“ na hrudi (a rodilý Pražák), který do šampionátu vstupuje už potřinácté. A přesně jak řekl hokejový expert, on ten top level hokej prostě zvládá s grácií.
- Lukáš Sedlák a Jan Mandát: Další dvě pardubické ofenzivní zbraně, na které se spoléháme.
- Martin Kaut a Libor Hájek: Kluci z Moravy, kteří ale našli svůj hokejový domov u nás na východě.
Naši rodáci ve světě
A pak tu máme kluky, kteří mají naše východočeské kořeny zapsané přímo v rodném listě nebo v nich vyrůstali, i když teď válí v zámoří:
- Filip Hronek: Hradecký rodák, který s hokejem začínal a poprvé hrál extraligu v Hradci Králové, dnes obránce Vancouver Canucks. Naše pýcha za oceánem!
- Matěj Blümel: Ačkoli se narodil v Táboře, od dětství vyrůstal v Pardubicích a je odchovancem tamního Dynama. Momentálně hraje za Providence Bruins a my od něj čekáme hlavně góly.
- Jaroslav Chmelař: Novoměstský rodák s mládežnickou historií ve Dvoře Králové. Dnes ho najdete v sestavě Hartford Wolf Pack / NY Rangers.
První výhra v kapse: Češi vs. Dánsko 4:1
A jak to vypadalo na ledě? Úvod turnaje se povedl na jedničku s hvězdičkou! Kouč Radim Rulík sice musel řešit hodně omluvenek z NHL (ono se v olympijském roce prostě hraje o něco hůř), a tak vsadil na tým plný nováčků i ostřílených veteránů z Evropy. Hned osm hráčů má na MS premiéru!
Do branky se postavil Josef Kořenář a ačkoliv se experti přeli, jestli to byla správná volba, zápas odchytal parádně. Náš výkon fantasticky nakoply dva rychlé góly v první třetině – skóre otevřel parádní střelou Dominik Kubalík a hned po něm se trefil Daniel Voženílek. Obě branky padly po chybách dánské obrany a od té chvíle jsme udávali tempo. V první třetině jsme Dány přestříleli naprosto nekompromisně 12:1!
Dánové se sice ve druhé třetině probrali, ale Kořenář náš tým spolehlivě držel. Třetí třetina už zase patřila nám a ten klíčový, rozhodující gól si vzal na starost kdo jiný, než náš pardubický (a reprezentační) kapitán Roman Červenka. Ten si ze zápasu odnesl fantastické dva body (gól a asistenci) a jasně ukázal, že má i ve svém věku neuvěřitelný drive. Zkrátka týmový výkon, organizovaná hra a skvělý začátek turnaje.
Takže, dámy a pánové, chlaďte nápoje, připravte si hlasivky a pojďme našim klukům – a speciálně těm „našim“ východočeským – fandit i v dalších zápasech!
Vaše Klára
(která si jde nenápadně vygooglit, co je to to zakázané uvolnění, abych zítra vypadala jako absolutní profík)